W 2007 roku na konwencie The Minerals, Metals & Materials Society naukowcy z całego świata uznali szkło za czwarty spośród 10 najważniejszych wynalazków ludzkości. Nic dziwnego! Obecne jest w niemal każdej dziedzinie naszego życia, a przy tym stanowi niezastąpione medium artystyczne. I choć szkło dekoracyjne kojarzy się głównie z Wenecją, to nie sposób zaprzeczyć, że na całym świecie działają warci uwagi twórcy i rzemieślnicy.
Szklane ozdoby kiedyś i dziś
Szacuje się, że już dwa miliony lat temu pierwsi hominidzi w Afryce przetwarzali szkło naturalne na różne użyteczne przedmioty. Musiało jednak minąć sporo czasu, zanim ludzie nauczyli się wytwarzać szkło sztucznie. Dopiero około XV wieku p.n.e. wyroby szklane rozpowszechniły się w basenie Morza Śródziemnego oraz na terenie Żyznego Półksiężyca. Wtedy też opracowano wszystkie oprócz szkła dmuchanego metody formowania tego stopu. Początkowo wykorzystywano je przede wszystkim do wytwarzania koralików i plakietek wotywnych aby następnie, wraz z doskonaleniem technik obróbki, rozszerzyć asortyment. W ten sposób, krok po kroku, sztuka obróbki szkła wzniosła się na wyżyny wirtuozerii. Dzisiaj wykonane z niego dekoracje zachwycają lekkością formy, zróżnicowaniem barw oraz fakturą.
Dekoracyjne szkło – tradycja i nowoczesność
Obecnie, w dużych zakładach produkcja wyrobów szklanych odbywa się sposób w pełni zautomatyzowany. Nadal istnieją jednak niewielkie manufaktury, gdzie hołduje się tradycyjnym metodom oraz pielęgnuje rzemieślniczy kodeks pracy. I to właśnie w takich miejscach powstają najpiękniejsze szklane rzeźby. Wyważone połączenie nowoczesnej wiedzy i technologii z przekazywanymi z pokolenia na pokolenie tajnikami obróbki to gwarancja niepowtarzalnego i niecodziennego efektu.
Niepowtarzalne instalacje ze szkła
Artystyczne wyroby szklane powstają często na indywidualne zamówienie klienta. Efekt końcowy jest w takiej sytuacji wypadkową wizji zamawiającego oraz wiedzy i umiejętności twórcy. Takie rzeźby ze szkła są idealnym dopełnieniem budynków użyteczności publicznej, galerii, muzeów, hoteli czy restauracji. Podkreślają oraz, w dużej mierze, definiują ich charakter, a z czasem często stają się ich znakiem rozpoznawczym. Dodatkowo, dzięki właściwościom szkła, wspaniale budują atmosferę miejsca. Za dnia zachwycają grą światła załamującego się na gładkich, wypolerowanych płaszczyznach, nocą natomiast zyskują nieco inny, tajemniczy charakter. W tym drugim wypadku szczególnie ciekawie prezentuje się podświetlane szkło artystyczne. Futurystyczna, wyłaniająca się z mroku forma to coś, obok czego nie można przejść obojętnie.
Szklane rzeźby a architektura nowoczesna
Dekoracje ze szkła wspaniale komponują się z nowoczesnymi wnętrzami i budynkami. Dzięki swojej lekkiej i delikatnej formie wprowadzają do tych często surowych, niemal ascetycznych aranżacji nieco ponadczasowego piękna. Dodatkowo, oryginalne dodatki ze szkła mogą się stać głównym akcentem danej przestrzeni intrygując i przyciągając uwagę.
Masz pytanie ? z chęcią odpowiemy na nie.
[email protected]
mob. 22 486 32 95