Styl industrialny narodził się w latach 60. XX wieku w Nowym Yorku. Wtedy to, na skutek zachodzących w USA przemian, fabryki zaczęły pustoszeć i były przejmowane przez poszukujących budżetowych rozwiązań artystów. Korzystając z dużej przestrzeni i pokaźnej ilości światła, chętnie przekształcali je oni na swoje pracownie urządzając sobie na strychach kwatery. Taki stan rzeczy nie trwał jednak długo. Po zaledwie 20 latach mieszkania loftowe industrialne stały się największym krzykiem mody wnętrzarskiej podbijając szturmem nie tylko Stany, ale również Europę i Azję.

Mieszkania loftowe industrialne

Jedną z najbardziej charakterystycznych cech wnętrz loftowych jest przestrzeń. Wysokie pomieszczenia wypełnione są dużą ilością naturalnego światła, które doskonale kontrastuje z surowym wystrojem. Takie wnętrza stwarzają ogromne możliwości aranżacyjne. Nie znaczy to jednak, że estetyka industrialna zarezerwowana jest wyłącznie dla nich. Z powodzeniem można ją zastosować również w blokach i domach jednorodzinnych dostosowując ją jedynie do posiadanych warunków.

Cegła i beton

Niewykończone betonowe ściany i odrapane ceglane mury to znaki rozpoznawcze stylu loftowego. Obrazu dopełniają wyeksponowane rury i przewody oraz brak typowych ścianek działowych. Mieszkania industrialne są z założenia otwarte, dlatego dla oddzielenia od siebie poszczególnych pomieszczeń najlepiej wykorzystać kombinację szkła i metalowych profili. Podobne materiały stosuje się przy konstruowaniu schodów zyskując w ten sposób elegancki, spójny efekt końcowy.

Oświetlenie

Industrialne mieszkania wymagają odpowiedniej oprawy świetlnej, dlatego warto temu zagadnieniu poświęcić nieco uwagi. Optymalnym wyborem będą, rzecz jasna, lampy utrzymane w estetyce fabrycznej. Metalowe, podwieszane na grubych sznurach, kablach czy łańcuchach, a nawet celowo postarzone, porysowane lub zardzewiałe. Świetnie będą się też prezentować szalenie modne od kilku sezonów lampy-reflektory cenione za praktyczność oraz za walory dekoracyjne.

Meble loftowe

Meble do mieszkań industrialnych muszą być przede wszystkim trwałe, wytrzymałe i praktyczne. Jednym słowem, powinny wyglądać, jakby dopiero co wyniesiono je z opustoszałej fabryki. Atutem są rysy, „przypadkowe” plamy od farby, rdza i inne ślady użytkowania. Jeśli chodzi o materiały to dominuje metal i drewno. Metal najczęściej znajduje się w konstrukcji nośnej. W taki sposób wykonywane są na przykład szafy, komody czy krzesła loft. Nie brakuje jednak sprzętów wyprodukowanych w stu procentach z tego surowca. Popularnością cieszą się szafki metalowe lub półki stylizowane na magazynowe.

Aranżacje loftowe – kolorystyka

W loftach dominuje stonowana kolorystyka. Ciemny, czarny lub grafitowy, malowany proszkowo metal, dużo szarości w różnych wariantach, ale również biel oraz ceglana czerwień. Na takim tle świetnie sprawdzają się plamy zieleni pod postacią roślin lub, dla odważnych, kontrastowe dodatki. Wybierając dodatki do stylu industrialnego trzeba jednak pamiętać o odpowiednich gabarytach. Małe, delikatne meble czy bibeloty „zginą” w przestrzennych pomieszczeniach. Wszystko powinno być duże, zdecydowane i charakterne.

Spersonalizowane meble industrialne

Atelier MIEJSCA wykonujemy meble i sprzęty loftowe pod zamówienie. Każdy projekt dostosowujemy do charakteru wnętrza oraz jego przeznaczenia. Duży nacisk kładziemy n realizację wizji klienta. Bazując na naszym doświadczeniu i wiedzy wspólnie ją dopracowujemy dla uzyskania optymalnego efektu końcowego. Takiego, który zachwyci zarówno nas, jak i zleceniodawcę.



Masz pytanie ? z chęcią odpowiemy na nie.

[email protected]

mob. 22 486 32 95



Kategoria: Aranżacje sklepów, Meble, Modne wnętrza