Rzeźba od zarania dziejów zajmuje poczesne miejsce w naszym życiu będąc jedną z najważniejszych ozdób domów, ogrodów, parków i miast. Co istotne, jej zadaniem jest nie tylko upiększać otoczenie, ale przekazywać pewne treści, symbolizować wartości, czy upamiętniać wydarzenia. Aby jednak rzeźbiarska konstrukcja faktycznie pełniła taką rolę, musi być odpowiednio dopasowana do otoczenia, kontekstu i czasu. I tak na przykład, estetyka klasyczna, choć nie sposób jej odmówić nieocenionych walorów wizualnych, niekoniecznie sprawdzi się w minimalistycznym otoczeniu współczesnej architektury miejskiej. W takim miejscu najlepiej postawić na coś, co będzie harmonizowało z otaczającym krajobrazem stając się nieodłączną jego częścią, a w roli tej najlepiej sprawdzi się nowoczesna rzeźba.
Ojciec futurystycznej rzeźby, Włoch Umberto Boccioni, napisał w swoim manifeście z 1912 roku, że rzeźbiarska instalacja artystyczna ożywia przedmiot. Aby osiągnąć taki efekt twórca musi jednak uchwycić jego wewnętrzne sedno i uczynić je punktem wyjścia dla pracy twórczej. Celem nie jest już wartość figuratywna czy jak najwierniejsze odwzorowanie rzeczywistości. Do głosu dochodzi pragnienie abstrakcyjnej rekonstrukcji płaszczyzn i ich przenikania się oraz ciągłości formy i przestrzeni, co wiąże się z odrzuceniem tradycyjnych reguł, zasad i materiałów.
Nowoczesna rzeźba może być wykonana niemal z każdego materiału, ze szkła, drewna, cementu, tektury, tkaniny, plastiku, a nawet ze światła elektrycznego.
Stawia na współczesne tematy, proste linie oraz niecodzienne, zaskakujące rozwiązania. Doskonale będzie się prezentować przed nowoczesnymi budynkami, zwłaszcza hotelami, galeriami handlowymi czy nawet biurowcami. Sprawi, że gmach wyróżni się z otoczenia, będzie intrygował i zachęcał do sprawdzenia, co znajduje się w środku.
Co istotne, futurystyczne rzeźby to nie tylko abstrakcyjne konstrukcje wykonane z metalu i innych pokrewnych materiałów. Zgodnie z założeniami nurtu mogą one być wykreowane dosłownie ze wszystkiego, a jedną z ciekawszych propozycji są te wykorzystujące naturalne piękno roślin. Doskonałym przykładem są konstrukcje tworzone z zastosowaniem kwiatów, pnączy i krzewów.
Takie rozwiązanie to idealna metoda na ożywienie przestrzeni miejskiej, a także na wprowadzenie elementu zaskoczenia do parków i ogrodów. Co niemniej istotne,tego typu rzeźby dobrze wpisują się w promowane obecnie ideały ekologii oraz powrotu do natury pełniąc obok funkcji ozdobnych, również edukacyjne.
Nowoczesne rzeźby na zamówienie
Niezawodnym sposobem na wykreowanie niepowtarzalnej przestrzeni są rzeźby na zamówienie. I to nie tylko dlatego, że w ten sposób wchodzimy w posiadanie jedynego w swoim rodzaju, unikatowego dzieła. Również dlatego, że, jak dowodzi przedstawiciel Atelier Futuro, zręczni artyści są w stanie na podstawie otrzymanego projektu i wskazówek Klienta wykonać dowolną instalację „skrojoną na miarę”, dzięki czemu zyskuje On pewność, że dzieło będzie się doskonale komponowało z otaczającym krajobrazem, stając się tym samym czymś więcej niż zwykłą dekoracją. Tym samym instalacje artystyczne mogą się stać częścią strategii marketingowej, procesu budowania marki, czy szeroko pojętego promowania sztuki.